Interfejs SAP

Dzięki naszemu doświadczeniu w integracji z systemami ERP oferujemy kompleksowe przygotowanie interfejsu komunikacyjnego SAP, umożliwiającego pobieranie i/lub wysyłanie dowolnych danych. Taki interfejs upraszcza wymianę informacji między korporacyjnym systemem SAP a lokalnymi systemami zarządzania produkcją, eliminując ryzyko błędów związanych z ręcznym przenoszeniem danych i synchronizacją między produkcją a systemem ERP.
Interfejs może działać w trybie synchronicznym lub asynchronicznym, zależnie od potrzeb.

W wersji asynchronicznej dane są przesyłane lub pobierane poprzez kolejkę SAP, gdzie są przetwarzane w kolejności FIFO, bez gwarancji realizacji zadania w określonym czasie. Ten typ interfejsu jest idealny dla złożonych zadań wymagających dłuższego przetwarzania, takich jak raportowanie, lub operacji, które nie wymagają natychmiastowego potwierdzenia wykonania. Dane przesyłane są w standardowych formatach SAP, takich jak iDoc lub XML.
W wersji synchronicznej komunikacja odbywa się za pomocą mechanizmu RPC (Remote Procedure Call), co zapewnia natychmiastowe przetworzenie danych. Ta metoda sprawdza się w przypadku prostych zadań i zapytań, gdzie wymagana jest szybka odpowiedź od SAP, np. przy sprawdzaniu, czy paleta ma blokadę jakościową w procesie wysyłki wyrobów gotowych do klienta.

Wiele procesów może być w ten sposób zautomatyzowanych, co odciąża pracowników z rutynowych zadań.
Informacje, takie jak plany produkcji, listy materiałowe (BOM) lub receptury, pobierane bezpośrednio z sekcji Master Data, mogą być wykorzystywane na różnych etapach produkcji — od planowania po sterowanie maszynami.
Na przykład możemy dostarczać dane do sterowników PLC, systemów znakowania, liczników czy systemów ważących w zakładzie.

Case Study

W zakładzie klienta, pracownik działu kontroli jakości codziennie przygotowywał raport o wyprodukowanych paletach gotowych wyrobów za poprzedni dzień roboczy. Jednocześnie sprawdzał dane z całego miesiąca wstecz, ponieważ mogły pojawić się zmiany w systemie SAP (np. korekty ilości palet). Dane eksportował do arkusza kalkulacyjnego, gdzie musiał je ręcznie przetworzyć. Następnie przesyłał do systemu SAP, który generował kolejny raport, z którego pracownik tworzył wsad do aplikacji kontroli wydajności i przestojów maszyn. Cały ten proces trwał ponad godzinę dziennie.

Po wdrożeniu naszego dwukierunkowego interfejsu SAP, dane zaczęły być automatycznie pobierane z SAP w godzinach nocnych (poza godzinami szczytu obciążenia systemu), przetwarzane do odpowiedniego formatu i wysyłane do aplikacji kontroli wydajności i przestojów maszyn. Dzięki temu, że proces stał się w pełni zautomatyzowany, pracownik zyskał ponad godzinę dziennie, którą mógł przeznaczyć na analizę danych i szukanie rozwiązań faktycznie zmniejszających przestoje maszyn produkcyjnych.

Usunięcie rutynowych, czasochłonnych czynności zwiększyło motywację do efektywnego poszukiwania rozwiązań z zakresu poprawy ciągłości pracy maszyn poprzez analizę danych otrzymywanych z systemów zakładowych.

Interfejs SAP

  Masz pytania ?

 Chcesz wiedzieć więcej ?